Anielskie dni w Lanckoronie

(2 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)

W miniony weekend do Lanckorony sfrunęły Anioły na kolejne swoje święto czyli Festiwal Zimowy "Anioł w Miasteczku". Pobito ubiegłoroczny rekord na Lanckoroński rynek sfrunęło ich 221. Lanckorona po raz kolejny pokazała jak się należy skutecznie promować.


W Lanckoronie ciągle udaje się tworzyć anielski klimat,  przed kilku laty wymyślono Festiwal  Anioł w Miasteczku, można odnieść wrażanie że nad Lanckorońskim Rynkiem ciągle fruwają Anioły nie tylko w te festiwalowe dni.

Pomysłodawcą Festiwalu Anioł w Miasteczku była Pani Renata Bukowska, która 8 lat temu wymyśliła ze swoimi córkami taką właśnie formułę przedświątecznego wyczekiwania na Boże Narodzenie. Chodziło o wydarzenie, które swą skalą i charakterem wpisywałoby się w niezwykły klimat Lanckorony. To był strzał w dziesiątkę” – tłumaczy Wójt Lanckorony Zofia Oszacka.

Na święto do Lanckorony niezmiennie od lat przybywają  turyści z różnych zakątków Polski, tym razem byli goście ze Śląska, czy też turyści z Krakowa, Skawiny, a także duża grupa z Gorzkowic w województwie łódzkim.

Ze swą kilkusetletnią historią, zabytkową drewnianą zabudową, pełną magicznego klimatu Lanckorona - Miasteczko na wzgórzu  jest miejscem sielskości, anielskości oraz romantyczności” – mówi Renata Bukowska i dodaje „Ideą festiwalu jest nawiązanie do dawnej tradycji, kiedy to Lanckorona słynęła z jarmarków i targów. Każdego roku wiosną odbywają się dwa jarmarki, jednak ten anielski, grudniowy, jest najważniejszy i najbardziej uroczysty

Na rynku odbyła się anielska zbiórka aniołów, gdzie liczono anioły, udało się z nawiązką pobić rekord. Doliczono się ostatecznie  221 aniołów, którym wydano certyfikaty potwierdzające ich anielskość, po tym wszystkim było „Anielskie posłanie - balonik z aniołkiem dla ukochanych” a także wspólna anielska fotografia.

Otwarto wystawę „Świat Sebastiana w Linorycie”, którego autorem jest Sebastian Szafarczyk , mieszkaniec Chełmu Śląskiego, uczeń Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach. Który od 2006 roku doskonali umiejętność wykonywania linorytów, posługując się kreską tworzy matryce grafik o niezwykłym przekazie.

Jak co roku odbył się anielski przemarsz w którym poza aniołami obecny był Święty Mikołaj na koniu, w GOK Lanckorony wystąpiły  aniołki z Gorzkowic,otwarto wystawę ”Śnij mi się Lanckorono” formacji Pictorial Team, mieszankę muzyczną zagwarantował zespół Malerosa, były też wykłady o aniołach.

W niedzielne w lanckorońskim kościele odprawiono Mszę Święta, a po niej wystąpił Loch Camelot „Przyjdź Panie Jezu” - koncert pieśni adwentowej.

Jarmarkowi towarzyszyły warsztaty „Podaruj bliskiemu Aniołka” prowadzone w  Izbie  Muzealnej, ponadto anielskie wróżby, anielskie monidło, do Lanckorony zjechali też fotograficy, którzy brali udział w warsztatach fotograficznych.

Najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia było przyznanie tytuł Anioła Lanckorony. W tym roku ten zaszczytny tytuł przypadł Jackowi Zielińskiemu ze Skaldów,  który to do słów Jacka Wojsa napisał piosenkę o Lanckoronie "Anioł w miasteczku".

W tym roku kandydaturę Anioła Roku złożył Pan Jacek Wojs, a członkowie Kapituły tę propozycję zaakceptowali. Jacek Zieliński ze Skaldów napisał muzykę do tekstu Jacka Wojsa i tak powstała piosenka "Anioł w Miasteczku". Piosenka jest powszechnie nucona i śpiewana w Lanckoronie, trafia też w klimat miasteczka i pewnie dlatego uznano, że zasługi Jacka Zielińskiego godne są tytułu Anioła” – mówiWójt Zofia Oszacka

Anioła Roku typują wspólnie różne środowiska działające w Lanckoronie. Są to głównie lokalne organizacje pozarządowe, organizatorzy Festiwalu, Wójt  jest to rodzaj Kapituły kierowanej przez Renate Bukowską.

Osoby uhonorowane tytułem „Anioła Lanckorony”:

  • 2004: Kazimierz Wiśniak
  • 2005: Tadeusz Lorenz
  • 2006: Marek Grechuta (przyznany pośmiertnie, odebrany przez żonę Danutę Grechutę)
  • 2007: Jacek Wojs
  • 2008: Fryderyk Koźbiał
  • 2009: Joanna Mieczkowska
  • 2010: Zbigniew Lennik
  • 2011: Jacek Zieliński

Warto tu przytoczyć wiersz, który napisał mieszkaniec Lanckorony - Jacek Wojs po pierwszym Jarmarku w 2004 roku, a do którego muzykę stworzył właśnie Jacek Zieliński ze Skaldów.

Sfrunął skądś od Wadowic

Przysiadł na ryneczku - Anioł w miasteczku, anioł w miasteczku.

Musnął skrzydłem staruszka,

Dał całusa dziecku; - Anioł w miasteczku, anioł w miasteczku.

Sprawdził czy miłość

Mieszka tu w każdym domeczku - Anioł w miasteczku, anioł w miasteczku.

Napomniał lanckoronian;

Żyjcie po sąsiedzku! - Anioł w miasteczku, anioł w miasteczku.

Nawiedził strzelistą wieżę,

Ołtarz, Matkę, Dziecko ;- Anioł w miasteczku, anioł w miasteczku.

Braci zwołał i teraz;

W każdym ogródeczku: - Anioł w miasteczku, anioł w miasteczku.

 

{TomBalu}

Komentarze 

 
#1 Idą SwiętaEdek z Fabryki Kredek 2011-12-13 22:09
Miłych Swiat Bożego Narodzenia i zmian na lepsze w Nowym Roku życzę Wszystkim. :-)
Na Lanckoronie pięknie i w Kalwarii będzie pięknie i godnie(mam nadzieję)
Cytować
 
 
#2 mimo wszystkoEdek z Fabryki Kredek 2011-12-14 09:05
Mimo minusów ( a za cóż to ?)- pokój z Wami, ludu kalwaryjski.Napisane jest Miłujcie nawet nieprzyjaciół swoich -czy stać poniektórych chociaż na to w tej bliskości miejsc uświęconych ? Jeśli nie chcecie by było lepiej, to życzę moim minusiarzom by było śmieszniej -Wesołych Świąt :-)
Cytować
 
 
#3 RE: Anielskie dni w Lanckoronie Aga 2011-12-14 11:44
Ja również przyłączam się do życzeń mojego poprzednika :) Zgody drodzy Kalwarianie przede wszystkim zgody.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz automatycznie akceptujesz Regulamin.


Kod antysapmowy
Odśwież (Przepisz kod z obrazka poniżej)





Inicjatywy Mieszkańców:




Losowy Obrazek:




OnLine:

Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości 


| Hotel Kalwaria Zebrzydowska | Wynajem podnosników Kraków | Meble Kalwaria | Granity marmury | Elmark | Reklama Wadowice | Kalwaria Zebrzydowska | Internet Kalwaria | Fronty meblowe Kalwaria |