W Lanckoronie obniżyli opłaty za śmieci, co z Kalwarią ?

W gminie Lanckorona obniżono stawki za wywóz śmieci. To efekt zmian jakie zaproponowali radni. Obniżka wyniosła 1 zł od osoby. Czy w ślad za sąsiadami z Lanckorony pójdą radni z Kalwarii Zebrzydowskiej ?

W Lanckoronie wniosek o obniżenie stawek zgłosiło pięciu radnych: Jan Chorąży, Krzysztof Chorąży, Marek Kwaśnica, Tadeusz Łopata i Tadeusz Wyka. Stawki ostatecznie obniżono o 1 zł.  Uchwała z nowymi stawkami za wywóz śmieci już obowiązuje.

Czy na podobny krok zdecydują się radni Rady Miejskiej z Kalwarii Zebrzydowskiej ? Mieszkańcy liczą na to, że tak.

Będziemy zachęcać radnych by skorygowali opłaty za śmieci. To jest odpowiedni moment by tego dokonać jeszcze w tym roku, tak by obniżone opłaty mogły obowiązywać od stycznia 2014 roku – mówi Tomasz Baluś Inicjatywa §18

Warto przypomnieć, że nad „parapodatkiem” jak go określił kierownik Nowak dyskutowano już dość długo.

Przypomnijmy najpierw Burmistrz Stradomski  z początkiem roku do Rady Miasta przesłał projekt uchwały w sprawie ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.  Z przedstawionymi przez burmistrza Stradomskiego stawkami nie zgodzili się radni.

Propozycja burmistrza Stradomskiego – styczeń 2013 rok

  • Oplata za śmieci niesegregowane – 15 zł od osoby miesięcznie
  • Oplata za śmieci segregowane – 7 zł od osoby miesięcznie

Poprawka radnych z trzech komisji – styczeń 2013 rok

  • Oplata za śmieci niesegregowane – 12 zł od osoby miesięcznie
  • Oplata za śmieci segregowane – 6 zł od osoby miesięcznie

W marcu 2013 roku radni uchwalili zmienione stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W nowej uchwale zastosowano „stopniowanie”, czyli różnicowanie opłat w zależności od ilości osób, które zamieszkują gospodarstwo domowe.

Obowiązujące stawki wg. uchwały Rady Miejskiej

  • opłata  za śmieci niesegregowane – 12 zł od osoby miesięcznie
  • oplata za śmieci segregowane – 6 zł od osoby miesięcznie
  • jeśli w gospodarstwie domowym mieszka powyżej 4 osób – ustalono stawkę w wysokości 4 zł od każdego kolejnego mieszkańca jeżeli jest prowadzona segregacja
  • jeśli w gospodarstwie domowym mieszka powyżej 6 osób – ustala się stawkę w wysokości 2 zł od każdego kolejnego mieszkańca jeżeli jest prowadzona segregacja.

W związku z nowymi przepisami do Urzędu Miasta wpłynęło 4 764 deklaracji z nieruchomości zamieszkanych w 4 370 przypadkach  zadeklarowano segregację odpadów, a w 285 postanowiono nie segregować.

Na dzień 9 października 2013 r. w gminie Kalwaria Zebrzydowska było zameldowanych 19 420 mieszkańców, a na podstawie złożonych deklaracji ujętych zostało 17 480 osób.

Zdobyliśmy informację, że z tytułu opłat z należności za gospodarowanie odpadami komunalnymi do Urzędu Miasta od mieszkańców Gminy Kalwaria Zebrzydowska tylko w okresie od lipca 2013 r. do października 2013 r. wpłynęło łącznie 450 tys. zł 615 zł.

Opłaty mieszkańcy opłacają bez żadnych kosztów w Urzędzie Miasta. Natomiast Sołtysi i Przewodniczący Osiedli mogą  też pobierać opłaty za śmieci, otrzymają z tego tytułu 6,5 % prowizję za zainkasowane i przekazane Urzędowi Miasta opłaty.

Jak wiemy ogłoszony przez gminę przetarg na odbiór śmieci wygrało  Konsorcjum „KALTEKS” - Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „MIKI”. Umowa obowiązywać będzie od 1 lipca 2013 r. do 31 grudnia 2014 roku.

Temat „śmieciowy” jest dyżurnym tematem w rozmowach mieszkańców gminy, wprowadzenie nowej ustawy jest  też testem dla władz samorządowych jak się wywiążą z tego obowiązku.

Mieszkańcy mówią, że za dobrze nie jest. Skarżą się na sposób i  dostarczanie  worków  na odpady i sposób ich segregacji, ciągle mnożą się też pytania o sposób segregacji.

Dziś chcemy zapytać mieszkańców: Jak idzie wam z segregacją śmieci ? Jak sobie radzicie ? Jak z realizacji ustawy śmieciowej wywiązuje się Urząd Miasta z burmistrzem na czele ?

Natomiast radnym chcemy zaproponować by na nowo pochylili się nad „podatkiem śmieciowym” to jest dobry moment by tym tematem zająć się na nowo i wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców.

{TomBalu}

Komentarze 

 
+12 #1 RE: W Lanckoronie obniżyli opłaty za śmieci, co z Kalwarią ? Mieszkaniec 2013-11-04 10:00
tylko o 1 zł ! Gdyby nie Łopata, to byśmy mieli o 2 zł obniżkę !!!
Cytować
 
 
-6 #2 myslcie co piszeciekacha 2013-11-04 13:39
ten kto to napisał ten artykuł a w szczególności nagłówek jest the Best ze smieci obnizono o 1zl od osoby czyli nas jest 5 w domu czyli ja za smieci nic nie musze placic kogo wy zatrudniacie?
Cytować
 
 
-2 #3 RE: W Lanckoronie obniżyli opłaty za śmieci, co z Kalwarią ? wkurzony 2013-11-04 13:57
jak zawsze nierzetelny artykuł...
TomBalu piszesz o obniżce w Lanckoronie a zero wzmianki z jakiej kwoty na jaką. Obniżyli o złotówkę, ok, ale jaką mieli wcześniej opłatę?

Wyręczę Cię TomBalu...
Z 6 złotych na 5 oraz z 12 na 11 złotych.
U nas jak zrobią taką samą obniżkę to i tak dla Ciebie będzie za mało, wtedy artykuł nazwiesz "obniżyli tylko o złotówkę".


Ja 100 razy wolałbym by obecna stawka została a zaczęli wywozić częściej te śmieci, bo trzymać je przez miesiąc to dramat. Tym powinieneś się zająć, a nie dywagować nad złotóweczką!
Cytować
 
 
+8 #4 RE: W Lanckoronie obniżyli opłaty za śmieci, co z Kalwarią ? bc 2013-11-04 18:10
"Przeanalizowali śmy te wszystkie dane finansowe i wyszło, że pojedziemy z cenami ostro w dół. Najpóźniej od grudnia ceny spadną o około 40% na odpady segregowane i około 3 zł na odpady niesegregowane. :

Niestety to nie w gminie Kalwaria Zebrzydowska ....ale w Człuchowie
Cytować
 
 
+9 #5 RE: W Lanckoronie obniżyli opłaty za śmieci, co z Kalwarią ? Zibi-rasta-fun 2013-11-04 18:33
Zwracam się z uprzejmą prośbą o objaśnienie mieszkańcom gminy Kalwaria Zebrzydowska zasad korzystania z BEZPŁATNEGO INTERNETU.
W związku z tym iż kadencja obecnego burmistrza dobiega końca a OBIECANY BEZPŁATNY INTERNET NA TERENIE NASZEJ GMINY NA PEWNO ZOSTANIE URUCHOMIONY przed jej końcem, nurtują skromnego mieszkańca następujące pytania:

1. W jakim terminie ostatecznie zostaniemy podłączeni do bezpłatnej sieci internetowej?
Przypominam że większość gospodarstw domowych i firm ma podpisane umowy z dotychczasowymi dostawcami usług a termin ich wypowiedzenia bywa bardzo długi. Pan Burmistrz powinien jasno i precyzyjnie określić datę odbioru przez mieszkańców gminy sygnału OBIECANEGO BEZPŁATNEGO INTERNETU aby nie narażać na podwójne koszty odbiorców usług.
2. Czy możemy już poznać projekt finansowy i rzeczowy oraz terminarz wprowadzenia BEZPŁATNEGO INTERNETU na terenie gminy?
Czy pozostanie to w dalszym ciągu niespodzianką i tajemnicą? Sytuacja niepewności w której utrzymywana jest ta cała sytuacja może rodzić niepotrzebne podejrzenia o brak transparentnośc i, jawności itp. łącznie z podejrzeniami o ciągoty korupcyjne itd.
3. Czy BEZPŁATNY INTERNET będzie dostępny dla gospodarstw domowych czy również dla firm działających na terenie gminy?
4. Czy będzie limit w odbiorze sygnału? Czy nie okaże się poniewczasie że mamy OBIECANY BEZPŁATNY INTERNET ale tylko np. od goziny 3.00 do 5.00 w nocy o mocy 0.25 MB
5. Czy internet będzie dostępny w każdym miejscu gminy dla mieszkańca zameldowanego w gminie czy też będzie dostępny dla wszystkich? Czyli czy osoby będące przejazdem w naszej gminie będą musiały wnosić osobną opłatę za korzystanie z internetu, czy też będzie to usługa dostępna ogólnie bez potrzeby logowania itp.?
6. Czy wszystkie usługi internetowe z których do tej pory korzystamy zachowają swoją ważność?
itp. itd

W związku z rychłym i nieuchronnym wprowadzeniem BEZPŁATNEGO INTERNETU mam co najmniej ze sto innych pytań.
Tymczasem bardo proszę o odpowiedź na te kilka powyższych.
Z szacunkiem
Głosujący
Cytować
 
 
-13 #6 RE: W Lanckoronie obniżyli opłaty za śmieci, co z Kalwarią ? netmaniak 2013-11-04 18:58
Zibi-zaraz-sram jesteś namolny z tym internetem darmowym. Weź i idź na rynek tam jest hotspot i korzystaj bez ograniczeń.
Odpowiem na twoje pytania
1 w terminie kilku wiosen
2 nie możesz bo to jest tajne
3 może tak może nie
4 będzie żebyś pornosów nie ściągał
5 to tajemnica
6 stracą ważność na rzecz jedynej słusznej propaganda24.pl
masz jeszcze 100 pytań bo nic nie wiesz na temat budowy internetu, rozbudowy sieci, inwestycji z tym związanych :D
pytaj dużo, bo mam fachowców i konkretne oferty ;-) przedstawię
Cytować
 
 
+8 #7 netmaniak cwokiemnadiana 2013-11-04 19:32
netmania jestes burakiem, oszolomem, klamca, konfidentem dupowlazem stradomusa i cioci, bezczelnym ignorantem itp itp :lol:

jednym slowem netmaniak to pierd****y cienias sprzedajacy sie jak polityczna prostytutka z wadowickiego terenu i broniacy swego pryncypala z kieleckiego zadupia :P

brak wiedzy i argumentow tej wladzy i ich tepych poplecznikow poraza, oni sa zwyklymi zlodziejami i darmozjadami 8)
Cytować
 
 
+7 #8 RE: W Lanckoronie obniżyli opłaty za śmieci, co z Kalwarią ? zj 2013-11-04 19:40
Tomasz pytasz na fb:

"Jak według was Gmina wywiązuje się z obowiązku odbioru i gospodarki śmieciami, jak wiemy to jej obowiązek a my jesteśmy zobowiązani płacić gminie „podatek śmieciowy”. Co z opłatami, które ponosicie ?

Będę drążył temat, chcę też zmobilizować radnych by obniżyli opłaty za „podatek śmieciowy” tak już zrobiono w wielu gminach – ostatnio w Lanckoronie!"

Pytałam burmistrza Stradomskiego ponad trzy miesiące temu "kiedy przygotuje Uchwałę która pozwoli Radnym zatwierdzić zmianę ceny śmieci od osoby? Pytanie zadałam na spotkaniu z mieszkańcami we wsi Barwałd Średni gdzie obecni byli między innymi : Pani zastępca H.Cimier, Pani Radna Agata Leja i sołtys Pan Paweł Odrobina Do dziś Pan Burmistrz jak to już ma w zwyczaju nie odpowiada na pytania które są mu niewygodne.

według moich skromnych obliczeń i to z tendencją zawyżoną wynika że :

W przetargu wyłoniło się Przedsiębiorstw o KALTEKS i suma 1.577.000 zł okres 18 miesięcy.
Gminę zamieszkuje ok 20 tyś mieszkańców, co w wyniku podzielenia daje nam około :

4.38 zł słownie: cztery złote 38/100

Należy zaznaczyć że na cele przetargu Gmina, jak wynika z pisma które otrzymałam z urzędu podpis jednego z urzędujących burmistrzów, zabezpieczono 2.600.000 zł

Moje pytanie : co się stanie z tą "nadwyżką" czyli 1.023.000 zł.?
Jeśli w tym roku wypłaci się 1/3 należności Za 6-miesięcy a reszta zostanie wypłacona w przyszłym roku? Czy te 2/3 Burmistrz "przerzuci" na przyszły rok czy te 2/3 to będzie z nowego budżetu, bo jeśli tak to co się stanie z ponad 2 mln złotych "rezerwy" wynikającej z zabezpieczenia przedmiotowego przetargu?

Tomasz powodzenia - pytać możesz, ale czy odpowiedzi uzyskasz to już inna bajka.

popytaj o przystanek PKS i koszty jego remontu. Jestem laik ale nie widzę tych tysięcy wydanych na jego remont, jestem ciekawa tych kosztorysów
Mam takie krótkie i szybkie pytanko do moich znajomych z Gminy Kalwaria Zebrzydowska, szykuje art. i proszę o opinie i komentarze.
Cytować
 
 
+16 #9 segregacja po kalwaryjskuhasiok 2013-11-04 19:58
W jaki sposób kalwaryjscy rzemieślnicy segreguja śmieci?
na te co palą w dzień
i na te co palą w nocy :lol:
Cytować
 
 
0 #10 Łopata obniżył cenęmańka 2013-11-05 00:23
Cytuję Mieszkaniec:
tylko o 1 zł ! Gdyby nie Łopata, to byśmy mieli o 2 zł obniżkę !!!

Co ty nie powiesz. Tylko dzięki Łopacie mamy obniżkę! Wymienieni pozostali radni chcieli czegoś innego coby podrożyło wywóz śmieci. Jak nie wiesz to nie gadaj
Cytować
 
 
+3 #11 RE: W Lanckoronie obniżyli opłaty za śmieci, co z Kalwarią ? CIEKAWY 2013-11-06 20:41
http://www.kalwaria-zebrzydowska.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5097:spotkanie-klubu-lokalnych-przedsibiorcow&catid=44:wydarzenia&Itemid=27

Policzcie bo może mnie wzrok zawodzi, ilu tych przedsiębiorców jest na tym spotkaniu ?

Jak dla mnie to żart i to spory, ja widzę większość i to powalającą większość to ekipa zaufanych urzędników i któryś radny. Na pewno "red" Barbara jest obecna. W końcu menadżerka "jenbridż" :-x
Cytować
 
 
+5 #12 RE: W Lanckoronie obniżyli opłaty za śmieci, co z Kalwarią ? zielony chłop z magistratu 2013-11-06 22:02
Cytuję CIEKAWY:
http://www.kalwaria-zebrzydowska.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5097:spotkanie-klubu-lokalnych-przedsibiorcow&catid=44:wydarzenia&Itemid=27

Policzcie bo może mnie wzrok zawodzi, ilu tych przedsiębiorców jest na tym spotkaniu ?

Jak dla mnie to żart i to spory, ja widzę większość i to powalającą większość to ekipa zaufanych urzędników i któryś radny. Na pewno "red" Barbara jest obecna. W końcu menadżerka "jenbridż" :-x


czy nie jest to chore ?

a ten BUC (Bardzo Uczciwy Człowiek) płaszczur? płaszczka , jakiś ? (nie pamiętam nazwiska) dwie wypłaty z "kalwaryjskiego urzędu" (pewnie około 3000) bierze za "pisanie bzdur" i wychwalanie (nie tylko) kalwaryjskiego burmistrza........
Cytować
 
 
+4 #13 ...hahaha 2013-11-07 07:42
Cytuję CIEKAWY:
http://www.kalwaria-zebrzydowska.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5097:spotkanie-klubu-lokalnych-przedsibiorcow&catid=44:wydarzenia&Itemid=27

Policzcie bo może mnie wzrok zawodzi, ilu tych przedsiębiorców jest na tym spotkaniu ?

Jak dla mnie to żart i to spory, ja widzę większość i to powalającą większość to ekipa zaufanych urzędników i któryś radny. Na pewno "red" Barbara jest obecna. W końcu menadżerka "jenbridż" :-x

cały ten klub przedsiębiorców to żenada, nie posiada żadnej formy prawnej, przychodzą posiedzieć i się pokazać i idą do domu. Przysłowiowe "pitolenie o Chopinie" Proponuję zamienić nazwę na klub lokalnych gawędziarzy ....
Cytować
 
 
0 #14 W Lanckoronie obniżyli opłaty za śmieci, co z Kalwarią ?heretyk 2013-11-07 13:21
czemu firma zaprzestała dostarczania worków na odpady zmieszane(takie przezroczyste z czarnym nadrukiem)? Na początku przez co najmniej dwa miesiące były.
Cytować
 
 
-1 #15 RE: W Lanckoronie obniżyli opłaty za śmieci, co z Kalwarią ? odpow.heretyk 2013-11-07 20:04
Cytuję heretyk:
czemu firma zaprzestała dostarczania worków na odpady zmieszane(takie przezroczyste z czarnym nadrukiem)? Na początku przez co najmniej dwa miesiące były.

To były worki na odpady segregowane, a nie na mieszane. Worki z nadrukiem firmy odbierającej odpady zostały zastąpione workami o odpowiednich kolorach do segregacji, natomiast worki na odpady zmieszane należy sobie kupić samemu
Cytować
 
 
-2 #16 żal54:68:61:67:69:72:69:6f:6e 2013-11-08 12:08
biedaki .. żal wam dupę ściska a jak się wieczorem idzie przez klwz to oddychać nie ma czym...
Cytować
 
 
+3 #17 czaddefekator 2013-11-08 14:36
Cytuję 54:68:61:67:69:72:69:6f :6e:
biedaki .. żal wam dupę ściska a jak się wieczorem idzie przez klwz to oddychać nie ma czym...

i dlatego to całe towarzycho takie OCZADZIAŁE I ZAKRĘCONE oraz słabosilne :D
Cytować
 
 
+4 #18 RE: W Lanckoronie obniżyli opłaty za śmieci, co z Kalwarią ? nadiana 2013-11-08 14:48
widze ze najbardziej to oczadzial defekator i z tego wszystkiego biegunki dostal tak silnej ze hemoroidy graja mu "la cucaracha" na czesc pryncypalow z ukladu, vivta zbycho i halinka, vivat kocicho i banda gimbusow :lol:

niech wam teraz kupia komory tlenowe buraki zebyscie wiekszych dlugow nie narobili bo wyplaty dostaniecie ale w lisciach :lol:
Cytować
 
 
+1 #19 odpowiedzsąsiad mieszkańca 2013-11-10 19:30
Cytuję Mieszkaniec:
tylko o 1 zł ! Gdyby nie Łopata, to byśmy mieli o 2 zł obniżkę !!!

gościu jak nie znasz zasad pracy rady gminy to nie gadaj głupot . Łopata dał REALNY wniosek a nie abstrakcyjny jak Kwaśnica . Dał wniosek a rada zagłosowała mogła nie głosować a jednak to zrobiła. Zrozumiałeś/aś ???? MĄDROŚĆ wygrała a nie populizm
Cytować
 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz automatycznie akceptujesz Regulamin.


Kod antysapmowy
Odśwież (Przepisz kod z obrazka poniżej)

| Hotel Kalwaria Zebrzydowska | Wynajem podnosników Kraków | Meble Kalwaria | Blaty granitowe | Elmark | Reklama Wadowice | Kalwaria Zebrzydowska | Internet Kalwaria | Fronty meblowe Kalwaria | Fotografia ślubna Kraków | Bolesław Pawlus | Jarmark Kultur | Zespół weselny małopolska | Remonty Sucha Beskidzka | Księgowość Wadowice | Bór Stryszów | Cos Dobrego |